Kötü giyim moda olur mu?

ABD Başkanı Trump’ın her şeyi konuşuluyor. Merak etmeyin, sizi tüm gazetelerin sağında solunda okuduğunuz Trump eleştirilerinden birini daha okumak zorunda bırakma niyetim yok.

Trump’ın yaptıkları ya da yapmak istedikleri beni hiç ilgilendirmiyor.

Kendisiyle bana sık sık attığı mailler dışında bir diyaloğum da yok.

Her şeyden para kazanmayı bilen bir adam olarak Trump markası ile tekstil ürünleri, daha doğrusu kendi “müthiş” stiline güvenerek çıkardığı bir erkek konfeksiyon koleksiyonu var.

KONFEKSİYON MARKASINI TÜRKİYE’DE ÜRETİYOR

Amerika’yı yeniden büyük yapmak için “Yerli malı yurdun malı” kampanyası yapan ve herkesin üretimini ABD’ye almasını isteyen Trump’ın kendi konfeksiyon markasını Çin, Hindistan ve hatta Türkiye’de üretmesinden de söz etmeyeceğim.

Benim meselem Trump’ın taktığı kravatlar.

Trump’ın olması gerekenden 5 hatta 6 santim daha uzun bağladığı kravatlar son zamanlarda epey bir konuşulur oldu. Hatta bunun bir modaya dönüşmesinden bile bahsedenler var.

Dünyada her şey kötüye hatta betere doğru giderken kravatta da Trump’ın bu kravat bağlama stili moda olursa şaşırmam ama bence Turmp’ın kravatlarının uzun olmasının temel nedeni seçtiği kravat markası.

Büyük bir ihtimalle ABD Başkanı Donald Trump İtalya’nın pahalı, lüks ama bir o kadar da “hanzo” ürünleri de içinde barındıran markası Stefano Ricci’den giyiniyor, en azından Stefano Ricci’nin kravatlarını takıyor. Beni bu sonuca ulaştıran ise sadece gözlem.

Stefano Ricci’nin kravatları diğer markaların kravatlarından 8-9 santim daha uzundur.

Genelde çok kaliteli ve ince dokunmuş ipekten yapılan bu kravatlar yukarıya doğru hayli incelir. Boyunuz 1 metre 80 santimden az ise bu kravatları takınca neredeyse dizinize kadar iner.

Boyunuz bundan uzunsa bile bu kravatları kısa bağlamanız mümkün değildir çünkü bu sefer arka tarafı ön tarafından uzun kalır ve sarkar.

Bu nedenle bu kravatları uygun bir stilde bağlamak gerçekten zor, hatta imkânsızdır.

Stefano Ricci’ye çamur attığımı da düşünmeyin. Gerçekten tüm ürünleri çok kalitelidir.

BAZI GÖMLEKLERİNİ GİYMEK YÜREK İSTER

Özellikle gömlekleri, bulunabilecek en kaliteli pamukludan üretilir. Fakat bazıları öylesine abartılı desenlerde veya dokularda yapılır ki, giymek yürek ister.

Keza takım elbiseleri de.

Hele hele krokodil deri montları, krokodil yakası kürklü pardösüleri falan abartının zirvesidir.

Ya da dışı kaşmir, astarı tıraşlanmış vizon paltoları çok güzel görünür ama giyilecek gibi değildir. Paltolarının yakasına koyduğu samur kürkler de aynı şekilde. İşin özü aslında Trump’ın hayat tarzına ve hayata bakışına uygundur Stefano Ricci.

Bu nedenle o kravatlar Ricci’dir diyorum.

TRUMP’IN TARZININ ELEGANCE NEGLİGEE İLE HİÇ ALAKASI YOK 

Geçenlerde Ahmet Hakan, Donald Trump’ın tarzı için “ihmal edilmiş şıklık” diye bir kelam etti.

Güldüm.

Ahmet Hakan Bey’in yeni duyup Trump’a yakıştırdığı bu kavram Fransızların “elegance negligee” dediklerinin anlamsız bir çevirisi aslında.

Çünkü elegance negligee bir yatak odası tarzı.

Hafif transparan yatak odası kıyafetleri için kullanılan bir tanımlama.

Trump’ı hafif şeffaf uzun yatak odası elbiseleri ile düşünmek bile mide bulandırıcı.

Haliyle Trump’ın bu tarzla alakası yok.

Onunki olsa olsa “elegance non qualifiee” yani “becerilememiş şıklık” olabilir.

Ayrıca da Hakan’ın ihmal edilmiş şıklık dediği tarz, şıklığın en zor becerilebilenidir.

Terzi elinden çıkmış, çok pahalı ama bedene uymayan, boyu bozuk, kolu bozuk şekilsiz ceketler ve uzunluğu ayarlanamamış kravatlar giyerek ihmal edilmiş şıklık yaratamazsınız.

Türkiye’de ihmal edilmiş şıklığın en iyi örneklerinden biri gazeteci Hasan Cemal’dir mesela. Ya da belki Hıncal Uluç.

Rahmi Koç’un hafta sonu hallerini de bu sınıfa sokmak belki mümkündür.

Her biri kendine özgü, çok kaliteli parçaları, pek de uyumlu görünmeyecek bir biçimde bir araya getirip, kendi içinde uyumsuz ama yine de şık bir görüntü yaratmayı becerebilmeyi gerektirir ihmal edilmiş şıklık. Elbette Trump uzun kravat bağladığı için bu bir moda olabilir.

Ama buna şıklık denmez. Belki başka şey denebilir ama ben de onu demem.

Erişilebilirlik Araçları