Asıl mevzulara gelemiyoruz

Biz 6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilip tecavüze uğramasını, başka tarikatların ve cemaatlerin benzer olaylarını, bunların taraftarlarının mahkeme önünde toplanarak pedofilleri savunmasını ve tabii Ekrem İmamoğlu’nun mahkumiyetini falan konuşurken dünyada ve hatta Türkiye’de neler oldu farkında mısınız!

En önemli gelişme haberi ABD’den geldi.

Berkeley Üniversitesi “Kullanılan enerjiden daha fazlasını üretebilen bir füzyon deneyini başarıyla gerçekleştirdiğini” açıkladı.

Bizim gazetelerin manşetlerinde pedofil tarikatlar varken, medeni ülkelerin gazetelerinin sayfalarında bu konu ile ilgili detaylı haberler vardı.

Bundan 8 sene önce Celal Şengör’ün bir mektubu ile Habertürk gazetesinde bunu ele almıştık.

Celal Şengör aynen şöyle diyordu:

“Fakat en büyük felaket mevcut iktidar takımının ‘heyecanla’ beklediği 2023’ten üç sene sonra cereyan edebilir (belki de daha önce).

Diyeceksin 2026’da ne olacak? Büyük bir ihtimalle o tarihte veya daha önce, şimdi Fransa’da hemen bütün uygar dünyanın (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Japonya, Kore, Çin…) parasal ve bilimsel katkı yaptığı ITER’in (Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör) teknolojik deneyleri sonuçlanarak sıfır kirlilik üreten ve neredeyse sıfır maliyeti olacak olan füzyon enerjisi üretimi hayata geçecek ve bir galon deniz suyu 300 galon petrol kadar enerji üretmeye başlayacak.”

Ve şöyle eklemişti Celal, “Füzyon hemen hemen bedava elektrik sağlayacağı için, bu tür teknolojilere sahip ülkeler kelimenin tam anlamıyla bedava yaşamaya başlayacaklar.

Üretim, taşıma ve haberleşme elektrikle yapılacak ve bedava hale gelecek. Tabii Türkiye bu bedava yaşama yarışının tamamen dışında olacak, zira bilimi dışlayan ve hor gören yöneticilerle bu yarışa katılmak mümkün değildir.

Oluşmasına ne yazık ki katkı sağlamadığımız bu teknolojiye ihtiyacımız olacak. Ee ne yapmak lazım?

Satın almak, çünkü başka çare yok. Neyle? Paramız pulumuz şimdikinden çok daha az olacak, çünkü satacağımız ne malımız, ne aklımız var. Üstelik de bedava enerjiye sahip olanlarla üretim rekabeti yapmamız. ”

Teke Tek Bilim’de de defalarca konu ettiğimiz füzyon enerjisi giderek gerçek oluyor. Ve biz bilimsel olarak içinde olmayı geçtim, bu meselenin haber olarak bile içinde olamıyoruz.

Oysa çok ama çok önemli bir bilimsel adım.

Basitçe anlatmak gerekirse evinize 1 kw elektrik alacaksınız. Bununla belki 2, belki 100 kw elektrik üreteceksiniz. Enerji maliyetiniz belki yarı yarıya, belki yüzde 1’e düşecek.

Fosil yakıt kalmayacak. Dünya temizlenmeye başlayacak. Biz bunu yapmayı bırak, konuşmuyoruz bile.

Ne konuşuyoruz?

6 yaşındaki çocuğa tecavüzü ve bunun ne kadar yaygın olup olmadığını, bir belediye başkanının oyundan atılması için yargının kullanılmasını.

Hadi onu konuşmadık.

Önceki gün Türkiye için önemli bir gelişme yaşandı.

İlk insansız savaş uçağımız havalandı. Baykar’ın Kızılelma’sı göklere yükseldi. Elbette önünde daha uzun bir yol var ama başarıyla havalanıp, başarıyla geri dönmesi önemli bir olaydı. Türk Havacılığı için ciddi bir mihenk taşıydı.

Selçuk Bayraktar bunu gururla duyurdu ama bunu da konuşamadık, bunun keyfini de süremedik.

Bu ülke, ne yazık ki çok değerli olan zamanını çok kötü kullanıyor.

Bunun bedelini gelecek nesiller ödüyor.

Biz bizden öncekilerin, gelecek olanlar ise bizim bu hatalarımızın bedelini ödüyor, ödeyecek…

Yazık ediyoruz bu ülkeye.

Bu ülkenin gençlerine.

NOT: Celal Şöngör’ün 8 yıl önceki yazısına bu linkten ulaşabilirsiniz.

***

Lütfen aptala anlatır gibi anlat Barış

Dünkü eleştirim üzerine Barış Yarkadaş benim zekamı yitirdiğimi söylemiş.

Bilemem.

Belki de Barış kardeşim haklıdır.

Zekamı yitirmişimdir. Belki de hiç yoktu.

Önemli değil.

O zaman kendisinden rica ediyorum, daha açık, aptala anlatır gibi anlatsın.

Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanı adayı olarak konuşulmaya başladığı zaman niye Mansur Yavaş’ı hedef alıyor ve Yavaş’ı yıpratmaya çalışıyor?

Ekrem İmamoğlu’nun adı ortaya güçlü bir şekilde aday adayı olarak koyulduğu zaman İmamoğlu’nu iktidar sözcülerinin bile eleştirdiğinden daha güçlü ve iktidarın eline malzeme verecek kadar sert bir tonda eleştiriyor?

Elbette herkes gibi onun da desteklediği bir aday olabilir.

Bu aday Yavaş ve İmamoğlu dışında biri, muhtemelen Kemal Kılıçdaroğlu da olabilir.

Açık söyleyeyim, ben de Kılıçdaroğlu’nun adaylığını tercih ederim ama şunu da bilirim; oy kullanmaya başladığım günden beri yani yaklaşık 40 senedir bir kez bile benim oy verdiğim parti sandıktan 1. parti olarak çıkmadı. Muhtemelen Barış Yarkadaş’ın da durumu farklı değildir.

Bu yüzden de Barış’a sormak isterim.

“Bir adayı desteklemek için muhalefetin olası diğer adaylarını bu denli yıpratmasının manası nedir?”

Madem beni aptal buluyor, aptala anlatır gibi anlatsın.

Ne de olsa ortalama zekası 90 IQ olan bir millete hitap ediyor.

Ortalaması 90 ise arada 30’lar, 40’lar da var demektir.

Bunu benden iyi bilmesi lazım.

Hem benden daha zeki, hem de o ortalamaya hitap ederek milletvekili olan ben değilim!

***

Teoriler

İmamoğlu’nun mahkumiyeti sonrası türlü komplo teorisi ortaya atıldı.

Mesela birileri diyor ki, “Devlet içindeki Karadeniz lobisi devreye girdi ve Erdoğan seçilemezse bile yerine yine bir Karadenizli gelsin. İmamoğlu yabancı değil. Devletteki Karadenizli egemenliği sürsün diye bu kararı çıkarttılar.”

İlginç bir tez.

Bir diğer komplo teorisi ise “İmamoğlu aday olarak öne çıkarsa 6’lı masa içinde sıkıntı yaşanır. CHP’nin planı bozulur. Dengeler değişir. İmamoğlu ile parti arasında sıkıntı çıkar. İmamoğlu’ndan yana duracak olan İYİ Parti ile CHP sorun yaşar. Bu yüzden bu karar çıkartıldı ki, 6’lı masa dağılsın.”

Bu da eğlenceli.

İktidar ise “Bu kararın iktidarı zor duruma düşürmek, iktidarı baskıcı ve yargıyı kullanan otoriter bir düzen varmış hissiyatı uyandırmak, iktidarı uluslararası alanda zor duruma düşürmek ve 6’lı masaya güç kazandırmak, dağılmakta olan masayı toparlamak için çıkartıldı. Hakimler ve savcılar FETÖ’cü bile olabilir.”

Bu sonuncusu gerçekten komik.

Hani davanın hakimi son dakikada değiştirilmemiş olsa ya da hakimi değiştirme yetkisi muhalefette olsa bir nebze inanılırlığı olabilirdi ama buna teori demek bile mümkün değil.

Daha baştan çürük.

***

NE ZAMAN İNSAN OLURUZ?

Siyasi kararlarımızı çocuklarımızın nasıl bir ülkede yaşamasını istediğimize göre verdiğimiz zaman.

Erişilebilirlik Araçları