Bu kez gerekçe “sağlık”

Birkaç hafta önce, iktidar partisi ile eski Bakan Mehmet Şimşek arasındaki gelişmeleri aktardım bu köşede.

AK Parti’nin daha doğrusu Beştepe’nin “Ekonomide yeniden rasyonel döneme geçiyoruz” mesajı vermek için ekonominin başına Mehmet Şimşek’i getirmek istediğini duyurdum.

Şöyle dedim, “Bunun için gündemde olan isim yine Mehmet Şimşek. 4 yıldır Londra’yı mesken tutan ve asli işi olan bankacılığa dönen Şimşek’e giderek daha fazla baskı kuruldu. İktidar içinden gelen bilgilere göre Şimşek sonunda ikna edildi. Şimşek’in seçimlerden önce yapılacak bir kabine değişikliği ile ekonomiden sorumlu bakanlık koltuğuna oturtulması ve bu yolla ekonomide artık saçmalamayacağız mesajı verilmesi planlanıyor. Şimşek ise hala ben sizin yanınızda durayım ama bakanlık işini seçimden sonraya bıraksak havasında. AK Parti seçim için bu kozu kullanmayı planlıyor ama bu koz maça as mı, sinek ikili mi onu da görmüş olacağız” diye yazdım.

Ve benim bu yazıdan 1 hafta kadar sonra Erdoğan ile Şimşek’in buluşacağı söylendi ve Mehmet Şimşek AK Parti Genel Merkezi’ne geldi.

Buluşma öncesi bana bu haberi veren AK Partiliden mesaj geldi, “Şimşek kabul etmez diyordun. Bak ben haklı çıktım” diye.

Ben de ona “Yemeden şükretme” mesajı yolladım.

“Buradan dönüş olmaz” dedi.

Bilmediği siyasette her yerden dönüş olabileceğiydi.

Şimşek kendisine birkaç yıl önce yapılan teklifi “Artık çoluk çocuğum var. Onların geleceğini düşünmem lazım. Para kazanmam lazım” diyerek geri çevirmişti, bunu biliyordum.

Bu kez de bir şekilde geri çevireceğini bekliyordum.

Nitekim çevirdi.

Bu kez “sağlık sorunlarını” gerekçe gösterdiğini ve sağlık durumunun Bakanlık görevini kabul etmesinin önünde engel olduğunu söyledi.

Tabii bu durum bu görüşmeyi ayarlayanları ve “İş bitti. Şimşek yeniden Bakanlık koltuğunda” diye kesin konuşanları da açığa düşürdü.

İktidarın kendi kalesine gol atmasına neden olmakla kalmadı, “mutlak otoritede” ciddi bir gedik açtı.

Ben şimdi “Mehmet Şimşek tamamdır efendim. Sizin bir görüşmenize bakıyor” diyenlerin, maça- as-koz diye verdikleri kağıt sinek ikili çıkanların durumunu merak ediyorum.

İnce’nin performansı kimden iyi kimden kötü

Cumhurbaşkanı adaylığı için 100 bin imza toplaması gereken Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ilk gün bu sayıya ulaşamadı.

Bazı AK Partililerin de desteklediği İnce’nin ilk günde bulabildiği imza sayısı 28 binin biraz üzerinde.

Daha 4 gün var büyük olasılıkla 100 bin imzayı bulur. Bulması sağlanır.

Ama belli ki, çevresindeki coşkulu kalabalık, söz konusu imza vermek için İlçe Seçim Kurulu’na gitmek olunca aynı coşkuyu göstermiyor.

Peki ilk gün 28 bin imza az mı çok mu!

Elimizde tek örnek bir önce Cumhurbaşkanlığı seçimi.

O seçimin adaylarından Meral Akşener, 100 bin imzaya 4 saatte ulaşmış, ilk günü 126 bin imza ile kapatmıştı. Akşener’in nihai olarak ulaştığı imza sayısı 256 bin olmuştu.

Diğer aday Temel Karamollaoğlu ilk gün 36 bin imzayı aşarken sonuçta 167 bin imza ile aday gösterilmişti.

Doğu Perinçek ise ilk gün 13 bin imza toplayabilmiş en son gün 118 bin imza ile aday olmuş ancak seçimde aldığı oy imza sayısının altında olmuştu.

İnce’nin performansını bu verilere bakarak değerlendirmek mümkün.

Sipariş 41 bin, satılacak araç 14 bin 500

TOGG’un sipariş almaya başladığı andan itibaren birkaç saat içinde Türkiye’deki toplam elektrikli araç sayısı kadar sipariş aldığını yazmıştım.

Daha sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanı bana da göndermede bulunduğu iddia edilen bir açıklama ile siparişlerin 17 bine ulaştığını açıkladı. Son olarak da 41 bin siparişe ulaşıldığını açıkladı.

Bir Bakan’ın bir özel sektör şirketinin sözcülüğünü üstlenmiş olmasını garipsemiş olsam da, işin heyecanını bu denli yaşamasını sevimli buluyorum. Bana yönelik tavrını ise çok da önemsemiyorum.

Tabii ben TOGG’un rekor siparişlerini yazınca, okurlardan da TOGG’un sipariş süreci ile ilgili pek çok soru geldi.

Ben de bu soruları yazılı olarak TOGG yönetimine ilettim.

Onlar da bana yazılı olarak yanıtlarını verdiler.

Buyrun merak ettiklerinizin yanıtları:

1- Bu yıl hedeflenen toplam üretim adeti ne kadar?

2023 yılı üretimi 20 bin adet olarak planlanmıştır.

2- 12 bin adet sipariş hangi zaman dilimi içinde teslim edilecek?

2023 yılı sonuna kadar 12 bin adet T10X çekilişle, 29 Ekim 2023 tarihinden itibaren teslim edilmeye başlanacak 2023 adet 100. Yıl Özel Serisini NFT açık artırmasıyla satılacaktır. Her bir hissedar şirkete kendi grup ihtiyaçları için 500’er adet olmak üzere 2.500 adet satılacaktır. 2023 yılı içerisinde DMO’ya satılacak 500 adetten sonra kalan yaklaşık 2.500 adetin ise TOGG iş ortaklarına satışı yapılacaktır. Geri kalan adetler ise TOGG’un kendi ihtiyaçları için kullanılacaktır.

3- Açıklanan fiyat ne kadar süre için geçerlidir, sipariş verenler fiyat artışlarından etkilenecek mi?

Kullanıcılar T10X’leri teslim alacakları tarihteki liste fiyatı üzerinden sahip olacaklardır.

4- Sipariş teslimlerinden önce yeni modeller piyasa çıkarsa sipariş verenler tercihlerini yeni modele değiştirebilecek mi?

Sipariş tesliminden önce piyasaya yeni bir model çıkmayacaktır.

5- Sipariş verenlerin büyük bölümü muhtemelen karaborsa yapmak ya da ikinci elde daha pahalıya satmak için sıraya girdi. Bunun önüne geçmek için bir plan var mı?

Böyle bir bilgimiz yok. Sipariş verenlerin TOGG T10X’e kullanmak için sahip olmak istediklerini kabul ediyoruz.

6- Daha önce bahsedilen mobilite hizmetleri ilk araçlarda da olacak mı yoksa zamanla mı gelecek?

Evet mobilite ekosistemi hizmetleri ilk araçlardan itibaren TOGG T10X’te kullanılabilecek. Araçlar yola çıkarken henüz kullanıma açılmamış olanlar ise ilerleyen süre içinde uzaktan güncelleme ile araçlara yüklenecek. (OTA)

7- Servis ağı kuruldu mu?

Evet Servis ağı kuruldu. TOGG, kendi açıp işleteceği servis noktalarının yanı sıra Bosch Car Service ile de iş birliği yaptı. Böylece TOGG, tamamen kendi bünyesinde yer alacak temas noktalarıyla birlikte anlaşmalı Bosch Car Service’ler ile de yayılımını genişleterek, tüm Türkiye’de 2023 yılı içinde 20’den fazla noktada kullanıcılarına hizmet sunacak.

8- Araçların Euro NCAP çarpışma testi sonuçları açıklandı mı?

EuroNCAP bağımsız bir kuruluş. Çarpışma testlerini ise şöyle gerçekleştiriyor: Önce model Avrupa pazarında satışa çıkıyor, NCAP, satışa çıkan aracı satın alıp teste tabi tutuyor. Markalar araçlarını hazırlarken bu testten geçecek şekilde tasarlayıp üretiyor. TOGG, T10X’i 5 yıldız alacak şekilde tasarladı ve EuroNCAP normlarında yine EuroNCAP testleri konusunda akredite test merkezlerinde testlere tabi tutarak 5 yıldız alacak niteliğe ulaştırdı.Testin yapılması içinse Avrupa’da satışın başlaması gerekiyor.

9- Deneme sürüşü yapmak isteyenlere bu imkân sağlanabilecek mi?

Evet. Sabit ve gezici TOGG deneyim merkezlerinde, öncelik T10X sipariş verenler olmak üzere kullanıcıların akıllı cihazları test etme imkânı olacaktır.

10- Açılıştan bu yana kaç otomobil üretildi şu anda satışa hazır kaç araç var?

Seri üretimin başladığı 29 Ekim 2022 tarihinden bu yana TOGG Teknoloji Merkezi’nde markanın testlerinde ihtiyaç duyduğu araçların üretimi gerçekleşti. TOGG sipariş üzerine üretim yapmaktadır. Alınan ön siparişlerin siparişe dönüşmesiyle birlikte kullanıcıların konfigüre ettiği araçların üretimine başlanacak ve Nisan ayından başlanarak 2023 yılı boyunca teslim edilecektir.

Katarlı gördüm mü!

Ankara’da 200 milyon dolar yatırımla kurulacak zırhlı araç fabrikasına taşınmadan önce Altay tankının ilk üretimlerinin yapıldığı Arifiye’deki tesisi gezip, tanıştığım Yeni Altay tankını anlattım dün.

Bazı okurlar haklı olarak “Katarlılar ne yapıyordu” diye sordular.

Aynı soruyu tesisi gezerken ben de sordum.

“Katarlılar nerede” diye.

Çünkü ortalıkta hiç Katarlı görememiştim.

Arifiye’deki tesiste tek bir Katarlı bile yok.

Şirketin yüzde 49.9’unu satın alan Katar Ordusu, operasyona müdahil değil ve yüksek hisse oranına rağmen sessiz ortak gibi davranıyor.

Yönetim Kurulu’nda bilgi almak dışında, günlük işleyişte yoklar.

Arifiye’deki tesise de şimdiye kadar sadece tek bir Katarlı gelmiş.

O da bir hafta sonu tesisi gezmiş. Yapılanlar ve yapılacaklar konusunda bilgi almış ve gitmiş. Bir daha da uğramamış.

Bugün durum bu.

Yarın da böyle mi olur bilemeyiz tabii.

NE ZAMAN İNSAN OLURUZ?

Kimi alkışladığına baktığımız zaman.

Erişilebilirlik Araçları