İyi bayramlar

Bugün bayram.

Tüm okurlarımın, Ramazan Bayramanı, Şeker Bayramını, Şükür Bayramını kutluyorum.

Bu topraklar güzel topraklar.

Burada vatandaşlarımız hangi dine mensup olurlarsa olsunlar, hatta hiçbir dine, hiçbir inanca mensup olmasalar dahi, bu bayramlar hepsinin ortak bayramı.

Hristiyanı, Yahudisi, Müslümanı, dinlisi, dinsizi, inançsızı hepsi için bayram bugün.

Çok ortak bir kültürün, çok ortak bir geçmişin, iç içeliğin dibine kadar yaşandığı bir yerde olmanın keyfini çıkarın.

Bundan rahatsız olanları da hayatınızdan, aklınızdan, yakınınızdan uzaklaştırın.

Burayı yeniden birbirini seven, birbirine saygı duyan, birbirini ötekileştirmeyen, sadece kendisine benzemediği için diğerine kızmayan, kendisinden olmadığını düşündüğü başkasına öfke duymayan iyi insanların ülkesi yapalım yeniden.

İyi bayramlar olsun herkese.

Başımın gözümün doğalgazı olsun

Haftalar önce söyledik.

20 Nisan’da doğalgaza indirim yapılacak, bu da büyük müjde olarak duyurulacak, bizzat Cumhurbaşkanı tarafından diye.

Ama açıkçası ben gerçekten ciddi bir müjde bekliyordum.

Böyle bir şey değil.

1 yıl boyunca her ay 25 metreküp doğalgaz bedava.

Bunun parasal karşılığı 125 ila 150 TL arası. Yaz aylarında doya doya ısınırsınız.

Tabii ısınma bedeline bu indirim var mı, bilmiyoruz çünkü mutfak ve sıcak su bedeli diye açıklandı.

Abonelerin ne kadarı doğalgazı mutfağına da bağlatabilmiş onu da bilmiyoruz çünkü güvenlik nedeniyle her mutfağa doğalgaz bağlanamıyor.

Ayrıca bu indirim hane başı mı abone başına mı!

Mesela 20 daireli apartman ortak kazanla ısınıyorsa her daire için mi 25 metreküp, yoksa 20 daire için mi toplam 25 metreküp bedava o da bilinmiyor.

Doğrusunu isterseniz, ben buna pek müjde diyemiyorum.

Diyen olacağını da pek zannetmiyorum.

Günlüğü 5 TL’ye gelir.

Olsa olsa “sadaka” denir.

Dilenciye bile verseniz, ters ters bakar.

İçinden ne der bilemezsiniz!

Rezerv az değil

Karadeniz’de bulunan doğalgazın gerçekten varolup olmadığını, bunu çıkarmanın fizıbıl olup olmadığını, bu gazı çıkarmak için ABD’deki işini bırakıp Türkiye’ye gelen bir uzmanla konuştum.

Öncelikle bir düzeltme yaparak başlamak istedi.

“Fatih Bey, daha önceki yazınızda ilgili bir düzeltme yapayım. Bu Karadeniz doğalgazı 20 Nisan’da Botaş’ın sistemine girmeyecek. Bu sadece gazın artık çıkarıldığını ve yüzeye sağlıklı biçimde ulaştığını gösteren bir tören. Ama şurası kesin ki, bu gaz bir süre sonra Botaş’ın sistemine dahil olacak.”

Ne kadar bir süreden söz ediyoruz sorusunun yanıtı: “En iyi ihtimalle birkaç ay. Muhtemelen biraz daha uzun bir süre.”

Peki bu gaz çıkarmaya değer mi, doğalgaz fiyatları ucuzlarsa yine de bunu çıkarmanın maliyeti karşılanır mı!

“Kesinlikle değer. Uzun süre kullanılabilecek bir rezerv var. Ve birkaç bin kilometrekarelik bir alanın sadece birkaç yüz kilometrekarelik bir alanından gaz çıkartmaya başladık. Alan giderek genişleyecek. Evet fizibıl. Fiyatlar nereye kadar düşer bilemem ama her halükarda kendi doğalgazını çıkarmak iyidir. Stratejik olarak iyidir.”

O zaman bu gaz Türkiye’nin tüm ihtiyacını karşılayabilir mi?

“Karşılamaz. Buradan çıkarılacak gaz miktarı en iyi döneminde Türkiye’nin yıllık ihtiyacının yüzde 20’ye yakınını karşılayacak hale gelebilir. Ama tamamını hiçbir zaman karşılamaz.”

Bu alanlarda daha önce çok uluslu petrol devleri araştırma yaptı ve bir şey bulamadı. Biz nasıl bulduk! Onlar mı beceriksiz, biz mi becerikliyiz? Yoksa bulup da sakladılar mı!

“Bulup saklayacak kadar aptal olmazlar. Sonuçta para kazanacaklar ve hissedarlarına karşı sorumlulukları var. Kimse bulduğu gazı saklamaz. Bunlar şehir efsanesidir, kahve geyiğidir, cahil muhabbetidir. Bir şeyi bulmak için ne aradığınızı bilmeniz lazım. Onlar petrol arıyorlardı. Bunu da farklı bir derinlikte, farklı bir yerde aramışlar. Türkiye ise doğalgaz arıyordu. Ne ararsanız onu bulursunuz.”

Buradan çıkarılacak doğalgaz miktarı Türkiye’nin ihtiyacının ne kadarı?

“Türkiye yılda 55-60 milyar metreküp doğalgaz tüketiyor. Buradan çıkarılacak doğalgazın en iyi dönemde günlük 10 milyon metreküpünü karaya ulaştıracak bir sistem kuruldu. Bu da yılda 3.5 milyar metreküp eder. Yani her şey yolunda giderse Türkiye’nin toplam ihtiyacının yüzde 6’sı kadarı buradan gelir.”

Bu gaz sadece konutların ihtiyacını karşılar mı?

“Hayır karşılamaz. Bugünkü kapasite ile karşılamaz diyeyim. Konutlardaki tüketim, biraz da vatandaşın ekonomisine bağlı olarak değişmekle beraber 16-17 milyar metreküp. Ekonomik koşullar ve fiyat artışı nedeniyle tüketimdeki yükseliş durdu. Bu da buradan çıkacak gazın konutlardaki tüketimin yüzde 20’sine denk geleceğini gösterir.”

Çok geniş bir alanda doğalgaz olduğunu ve bunun çok küçük bir bölümünde doğalgaz çıkartılmaya başlandığını söylediniz. Bu alanın tamamı ne zaman faaliyete geçer?

“Bunu ben söyleyemem. Araştırılacak. Bulunacak. Eğer benzer potansiyel bulunursa, o zaman yeni tesisler kurulup, karaya ulaştırılacak gaz miktarının arttırılmasını sağlamak gerekir. Her biri ayrı yatırımlardır. Ama galiba Türkiye bu gazı zaman içinde çıkarmak istiyor”

Merkez Bankası’na sormuşlar

Tam da uzmanlara dayanarak yazdığımız ve onların da öngördüğü gibi, iktidar yanlış ekonomi politikalarının açık bir sonucu olan kur artışını daha doğrusu TL’nin değer kaybını durdurmakta zorlanmaya başladı.

Öyle ki, naylon tedbirlerle bankaları tutar gibi görünseler bile piyasayı tutamıyorlar, aynen Özal öncesi dönemde olduğu gibi ikili kur hortlamaya, kapalı ekonomilerde olduğu gibi bir resmi bir de karaborsada kur oluşmaya başladı.

Seçimden sonrası ise tufan gibi görünüyor.

Asıl vahim olan ise bankacılardan duyduğum kadarı ile Merkez Bankası Başkanı’nın da “düşük faiz düşük enflasyon” zırvalığına gerçekten inanıyor olması. Bankacı tanıdıklar “Emir aldığı için öyle yapmıyor. Aldığı emirin doğru bir şey olduğunu zannediyor. Asıl vahim olan bu” diyorlar.

Bu arada ekonomi ve siyaset çevrelerinde konuşulan bir teori vardı.

“Seçim ikinci tura kalırsa Merkez Bankası ve BDDK kurun üzerindeki baskıyı kaldıracaklar. 15 gün içinde dolar fiyatı katlanacak ve vatandaşa bakın biz gidersek ekonomi mahvolacak mesajı verilecek. Bu yolla ikinci turda AK Parti adayının desteklenmesi sağlanacak. ”

Bir bankacı bunu Merkez Bankası Başkanı’na sormuş.

Aldığı yanıt ise şu olmuş.

“Bunu yapacak kadar vatan haini değiliz. Bugün ekonomiyi nasıl yönetiyorsak seçimin 2. tura kalması halinde o 14 günde de öyle yönetiriz.”

Merak etmeyin, iyi

Pek çoğunuz Celal Şengör’ün sağlığını merak etmişsiniz, “Zatürre olmuş doğru mi, iyi mi?” diye sormuşsunuz.

Çok şükür iyi.

Daha doğrusu iyiye gidiyor.

15 gün önce bir soğuk algınlığı olarak başladı. Hatta televizyonda da “Celal Şengör ve İlber Ortaylı ile olacaktık ama Celal hastalandı” diye duyurdum. 

Ama hastalık uzadı.

Sonunda doktorları “Zatürre başlangıcı teşhisi’ koydu.

Bu arada bir Azerbaycan seyahatimiz olacaktı. Onu da iptal etmek zorunda kaldık.

Azerbaycan’da Celal Şengör’ü ağırlayacak olan dostları da “Bir mesaj verseniz de biz de sizi bekleyenlere hasta olduğunu göstersek” diye rica edince onlara bir mesaj yolladı.

Bu görüntülü mesaj Türkiye’ye de ulaşınca herkes Celal Şengör’ün sağlığından endişe duydu.

Şengör hala hasta ama hızla iyileşiyor.

Ve “Gitme” dememize rağmen haftaya önce Avusturya’ya ardından da Almanya’da konferans vermeye gidecek.

NE ZAMAN İNSAN OLURUZ?

Seçim beyannamemize seçimden önce de uyduğumuz zaman.

Erişilebilirlik Araçları