Yeni Megane Golf’ü mü hedef alıyor!

Yeni Megane Renault’nun dışardan bakınca sıradan, içinde ise tatsız bir otomobil olduğu yönündeki fikrimi enkaza çevirdi. Birkaç üst sınıfa ait detayların yer aldığı otomobilde yok yok. Yeni Megane tipi yakıt tüketimi ve performansıyla Golf’ü rakip almış gibi

Aslına bakarsanız bu hafta size tanıtacağım otomobil bir Mustang GT olacaktı. Hem de kabriyole. Yaz yaklaşır, bahar havası tam üstü açık otomobille gezme keyfini en iyi yaşayacağınız günleri sunarken.

Ben tam bu “Süper eğlenceli” otomobili yazmaya hazırlanırken, Renault’dan aradılar. “Yeni Megane geldi. Daha piyasaya çıkmadan denemek ister misiniz?” diye. Elbette isterim dedim. Mustang GT’yi haftaya yazsak da olur dedim kendi kendime. Ne de olsa okurlar açısından Megane daha önemli çünkü daha fazla kişinin ilgi alanında, en azından alım gücü dahilinde.

Doğrusunu isterseniz, denediğim ve çok etkilendiğim Talisman’dan bu yana Renault ile ilgili çok olumlu duygular beslediğimi saklayamayacağım.

Benim için yakın zamana kadar Renault, güvenilir, doğru düzgün, sağlam (Bilmem bilir misiniz, Avrupalı üreticiler içinde kilometre başına en az arıza yapan otomobil markası Renault’dur. Bunu da kimse söyleyemez çünkü gizli, daha doğrusu açıklanması yasak bilgidir) bir otomobildi ama dışardan bakınca sıradan, içinde ise tatsız gelirdi. Talisman, Renault ile ilgili bu fikrimi yıktı.

Ve açık söylemek gerekirse, yeni Megane yıkılan bu fikrimi enkaza çevirdi. Yeni Megane’ın denediğim modeli GT Line denilen ve dış görünümü hafifçe daha değişik, biraz daha havalı olanıydı. Benim denediğim modelde 1.5 litrelik dCi motor vardı ve 110 beygir güç üretiyordu. Muazzam mı? Değil. Yeterli mi? Yeterli gibi.

Geri görüş kamerasından, otomatik park sistemine, şerit kontrol asistanına, fren asistanına kadar otomobilde yok yok. Bir değil, birkaç üst sınıfa ait detaylar Megane’a yerleştirilmiş.

Gerçekten çok çok iyi.

Bu tip, bu performans ve 100 kilometrede 5 litre civarında tüketen yakıt ekonomisiyle, Almanlara bile iyi bir rakip olur. Nasıl ki, Talisman, Passat’a rakip gibi duruyorsa, Megane’da Golf’ü hedef almış gibi.

Sevgili okurlar, bu yazıyı yazdıktan sonra okudum ve kendi kendime şöyle dedim, “Bir Renault’yu bu kadar öveceğim hiç aklıma gelmezdi.” Ama kabahat bende değil, Renault’ları kim yapıyorsa onda.

 

‘FİYATI BENCE MAKUL’

Yeni Megane’ın 1.2 litrelik en küçük motorlu modeli 62.500 TL’den başlıyor. GT Line’ın full oğlu full’ünde 91.000 TL’ye kadar çıkıyor.

2

 

4 FARKLI MOTOR SEÇENEĞİ BULUNUYOR

Ortadaki 8 inçlik büyük led ekran otomobilin fonksiyonlarına, sürüş seçeneklerine, radyo ve havalandırma kontrollerine ve aklınıza gelebilecek her şeye yarıyor. Otomobilin içine de Renault’dan çok bir Tesla görünümü kazandırıyor. Otomatik vites ve elektrikli el freni tam ortada konumlandırılmış. Vitesin hemen arkasındaki içecek gözü ise çok akıllıca düşünülmüş ve ayarlanabiliyor. Automobilin IT yazılımı, Opel Astra’dan sonra gördüğüm en akıllı yazılım.

 

DİZ MESAFESİ FENA DEĞİL

Koltuklar benim sevdiğim gibi, kumaş kaplı ama çok güzel bir kumaş. Doğrusu ben deri döşemeyi çok şık bulmakla beraber, sevmiyorum. Kışın poponuzu donduruyor, yazın ise yakıyor. Arka koltuklardaki diz mesafesi fena değil. Tabii benim gibi 1.90 boyunda ve bu boyun önemli bir bölümü bacak olan bir adamdan arkada kalan yerden bahsediyorum. Yeni Megane’ın 4 farklı motor seçeneği var. 1.2 litre benzinli, 2 farklı güçte 1.5 dCi ve 1.6 dCi olmak üzere dört farklı güçte motor. Benim denediğim modelde 1.5 litrelik dCi motor vardı ve 110 beygir güç üretiyordu.

 

EN FAZLA 189 KM SÜRATE ULAŞABİLDİM

Otomobilin 5 değişik sürüş seçeneği var. En üst seçenek Sport, en alt seçenek ise ECO. Bu iki sürüş arasında epey bir fark var.

ECO’da tüketim bir miktar düşüyor ama otomobil zaman zaman ne yapacağını şaşırıyor gibi. Ani gazlamalar falan çok hoşuna gitmiyor. Sport’ta ise hiç sorun yok. Bu arada otomobilin egzoz sesini de isteğinize göre ortadaki led kumanda tablosundan ayarlayabiliyorsunuz.

Dizel motor maksimum 5 bin devire kadar çıkabiliyor. Benim ulaşabildiğim son sürat 189 km/s oldu. Daha da fazla gitmez herhalde. Hızlanma çok çok iyi değil ama elastikiyet, yüksek tork nedeniyle gayet iyi. 6 ileri şanzıman gayet başarılı. Adaptif cruise kontrol sistemi Mercedes S Klasse’den sonra gördüğüm en iyisi. Hatta sonra lafı yanlış olabilir, onun kadar iyi.

 

KUSURSUZA YAKIN DIŞ GÖRÜNÜME SAHİP

Doğrusunu isterseniz kusursuza yakın bir dış görünümü var. Önden Renault’nun son dönem dizayn anlayışının ürünü. Captur’da, Talisman’da, Kadjar’da gördüğümüz ön tasarımla aynı çizgileri taşıyor. Renault da artık “Kimlikli” bir tasarım anlayışına sahip olmuş durumda. C şeklindeki gündüz ledleri mevcutların en güzeli gibi. Yandan baktığınız zaman da kusursuz. Audi A3 Hatchback, VW Golf’ü andırıyor. Açık söylemek gerekirse onlardan biraz daha güzel, biraz daha modern. Arkadan ise alayına beş basar

4

 

STOPLAR ARKA TASARIMI ŞIKLAŞTIRDI

Stoplar arka tasarımı son derece şık, modern ve sporcu yapmış. Stoplar aynen Talisman gibi Porsche Macan’ı andırıyor. Yeni Megane gerçekte fotoğraflarda göründüğünden çok daha güzel. İçine bindiğiniz zaman ise Talisman’ın içiyle çok çok benzer bir iç mekânla karşılaşıyorsunuz. tashboard neredeyse aynı, göstergeler neredeyse aynı. Sadece Talisman’daki lüks ve şık detaylar biraz daha basitleştirilmiş. Ancak yine de geçmişin Renault’larına oranla çok daha şık.

 

LED EKRAN MODA GÖRE RENK DEĞİŞTİRİYOR

Led ekran gösterge tablosu, sürüş moduna göre renk ve görünüm değiştirmekle kalmıyor, verdiği bilgiler de ona göre değişiyor. 3 kollu direksiyon simidi, üzerindeki kumandalarla çok şık. Şahane bir deri ile kaplı ve ideal kalınlıkta. Önemli fonksiyonların büyük bölümüne direksiyondan ulaşabiliyorsunuz. Sadece ses sisteminin kumandaları Renault’nun yıllardır yaptığı gibi direksiyonun yanında.

 

Erişilebilirlik Araçları