G.Saray’la devleti barıştırmaya çalışıyor

“Türk sporunda vergi cezaları ile karşı karşıya kalan kulüp kim? Stadının alt yolları bitmeye çok yakın bir durumda olduğu halde hala yapılmayan kulüp hangisi! Belli ki Abdurrahim, Galatasaray ile iktidarı ve Devleti barıştırmaya çalışıyor.”

Fatih Bey, isterseniz haftanın en çok konuşulup en çok tartışılan spor gündemi ile başlayalım. Galatasaray futbol takımı, Gençlerbirliği maçı öncesi Cumhurbaşkanı’nın huzuruna çıktı. Ardından Abdurrahim Albayrak, ziyaretle ilgili açıklamalar yaptı ve kıyamet koptu. Ne diyeceksiniz bu konuda?
Futbol takımlarının ve sporcuların, Devlet büyükleri tarafından kabul edilmesi olağandır. Bu ne ilk ne de son. Başka takımlar da gidecektir Cumhurbaşkanı’na. Bunda bir gariplik yok. Garabet sonrasında, Abdurrahim’in açıklamalarında… Ama Abdurrahim böyle birisi. Heyecanlı, sevincinde de heyecanında da ölçüsüz. Galatasaray’la uzun zamandır bağlantısı olmayan Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmek onu çok sevindirmiş belli ki… Çünkü dedikodulara göre Cumhurbaşkanı, Abdurrahim’in Galatasaray yönetiminde yer almasını iyi karşılamamış. Stat açılışındaki olaylardan bu yana zaten Galatasaray’a hoş gözle bakmadığı düşünülüyordu Cumhurbaşkanı’nın. O nedenle bu kabul, Abdurrahim açısından önemli bulunmuş ve bunu abartılı bir söylemle dile getirmiş. Elbette nezaketle bir şeyler söylenebilir ama abartmak tepkiye neden oldu. Öyle ki, ‘Yabancı futbolcular, AK Saray’ı görünce Türk olmaya karar verdiler’ şeklindeki şakası bile ciddiye alındı.

– Peki Galatasaray’ın Saray’a kabulü bu kadar mı önemliydi?
Galatasaray’ın pozisyonu açısından ‘Evet’ diyebiliriz. Bakın size kimsenin dikkat etmediği bir şeyi anlatayım. Dikkat edin, iş dünyasında iktidar tarafından kabul görmeyen kurumların vergi cezaları ile karşı karşıya kaldığı yönünde bir inanç var. Peki Türk sporunda vergi cezaları ile karşı karşıya kalan kulüp kim? Stadının alt yolları bitmeye çok yakın bir durumda olduğu halde hala yapılmayan kulüp hangisi! Belli ki Abdurrahim, Galatasaray ile iktidarı ve Devleti barıştırmaya çalışıyor…

– Gerekli mi?
Bilemem. Ama şunu hatırlatayım; Cumhurbaşkanı, TÜSİAD’ın toplantısına davetliydi. 1 saat geç gitti. Herkes salonda kıpırdamadan bekledi. Çok ağır bir konuşma yaptı. Salonda bulunan TÜSİAD üyelerini eleştirdi, çok sert tonda hem de… Konuşması bitti, salondaki herkes ayakta alkışladı.

 

YARSUVAT’IN OLMAYIŞI DOĞAL

– Başkan Yarsuvat, Cumhurbaşkanı’nın kabulünde yoktu…
Orada bir şey aramak gereksiz. Bu futbol takımının kabulüydü, yönetim kurulunun değil.

– Siz yönetici olsanız böyle bir ziyaret yapar mıydınız?
Davet edilirsek giderdim ama davet peşinde koşmazdım. Zaten ben yönetici olsaydım takım da ne davet edilirdi ne de randevu talebi kabul görürdü.

 

GALATASARAY BEŞİKTAŞ’A YENİLMEZ

– Beşiktaş-Galatasaray maçı için neler söyleyeceksiniz? Bu maç özellikle Galatasaray için daha önemli bir hal aldı…
Galatasaray’ın Beşiktaş’a yenileceğini zannetmiyorum ama çok önemli değil. Sonuçta Galatasaray hiç derbi kazanamadan şampiyon olmuştu. Derbilerde kazanana 6 puan vermiyorlar.

 

ATAMAN BENİM GİBİ!

– Ergin Ataman’ın İzmir’de yaşanan gerilimde yine ön planda olmasını, gösterdiği tepkiyi ve ardından Karşıyaka’nın açıklamasını nasıl karşılıyorsunuz?
Ergin Ataman da benim gibi diyeyim, anlayan anlasın.

 

KEŞKE HAKEMLER ÇIKMASALARDI!

– Bu hafta hakemlik adına facia hatalar yapıldı. (Karabük, Bursa maçı). Hakemler nereye koşuyorlar? Yusuf Namoğlu etkisi ters mi tepti?
Hakemliğimiz facia zaten. Ekstradan Zekeriya Alp’in gidişine tepki veriyor da olabilirler. Eğer doğru ise maçlara çıkmamayı bile düşünmüşler. Keşke yapsalardı!

 

KADIKÖY BÜYÜLÜ

2014 yılında sahasında bileği bükülmeyen Fenerbahçe’nin evindeki müthiş istikrarı için Fatih Altaylı’dan ilginç bir yaklaşım geldi

– Fenerbahçe, Mersin maçında belki de ilk kez bu kadar iştahlıydı. Sizce değişen ne?
Acıkmışlardır.

– Fenerbahçe bir yıldır kendi sahasında yenilmiyor. Bunun nedenlerini söyler misiniz?
O stat büyülü.

 

EMRE, DİEGO’YU MUTLU ETMEK İSTEMİŞTİR

– Emre, penaltıyı Diego’ya bıraktı. Bu çok tartışıldı. Sizce doğru muydu?
Niye yanlış olsun. Sıkıntılı bir arkadaşını mutlu etmek istemiştir.

– Yeni yılda Fenerbahçe’nin davası yeniden görülecek. Neler söyleyeceksiniz?
Ne söylesem Fenerbahçeliler kızıyor. İnşallah adil bir biçimde görülür.

 

YILIN OLAYI FALCAO

– 2014’ün futboldaki en önemli olayı sizce nedir?
Falcao’nun inanılmaz bir paraya Manchester United’a kiralanması…

 

ŞİKAYETÇİ OLSA HER HAFTA GELMEZ

– Arda Turan, İspanya’da müthiş işlere imza atıyor. Türkiye’de ise magazin basınının gündeminden düşmüyor. Arda’yı futboluyla ve özel yaşamı ile nasıl yorumluyorsunuz?
Ünlü, genç ve çapkın insanların magazin gündeminden düşmemesi doğaldır. Beckham da düşmezdi, Ronaldo da düşmüyor. Terry’nin aşk ve seks hayatı da İngiltere’de az konuşulmadı. Beckham magazin yönünü markaya çevirerek para kazandı ve hala kazanıyor. Arda’nın da bundan gerçekten şikayetçi olduğunu zannetmiyorum. Şikayetçi olsa her hafta maçtan sonra koşa koşa İstanbul’a gelmez. Madrid’de eğlence mi yok, kadın mı yok! Madrid’de yoksa Paris’e gider. Daha yakın.

 

KOMBiNESI, LOCASI OLANA ANLAMSIZ

– Passolig, Anayasa Mahkemesi’nde görüşülecek. Sizin konuyla ilgili düşünceleriniz neler?
Passolig’in bu haliyle çok saçma olduğunu hep söylüyorum. Taraftarlar için bir “stada girme ehliyeti’’ olmalı. “Bu kartın sahibi spor sahalarına girebilecek kalitede, şiddete bulaşmamış bir sporseverdir’’ anlamında bir kart… Ama kombine kartı olana, locası olana bir de Passolig anlamsız. Varsa bir sorun kombinesi iptal edilir biter gider. Tabii bir de Passolig’in gereğinden fazla kişisel bilgi istemesi de kişilik haklarına uygun değil ama Yeni Türkiye böyle bir yer.

 

G.BİRLİĞİ MAÇINDA EN BÜYÜK EKSİK MELO DEĞİL SNEiJDER’DI

– G.Saray, G.Birliği önünde çok yetersizdi. Özellikle Melo’nun eksikliği çok hissedildi. G.Saray’ın yerlileri tartışılıyor. Bu oyuncuların yeterliliği konusunda siz ne diyorsunuz?
Galatasaray’da çok iyi yerli oyuncular var ama tüm yerli futbolcular iyi değil. Melo diyorsunuz ama Emre’nin Melo’yu aratmadığını daha önceki maçlarda siz yazdınız. Bir takım her maçı kazanacak diye bir kural yok. Herkes puan kayıpları yaşayacak. Bana göre en büyük eksik Sneijder’dı.

 

BRUMA NiYE 11’DE YOK, ANLAMIYORUM

– Hamza Hoca’nın G.Birliği maçındaki hamlelerini nasıl buldunuz? Kendisi de hatalı olduğunu belirtti. Bu performansı nasıl yorumluyorsunuz? İlerisi için bir soru işareti bıraktı mı sizde?
Ben, Bruma niye her maç 11’de değil anlamıyorum. Galatasaray’ın değişmez bir 11’e hala sahip olamadığını düşünüyorum. Burak’ın bu maçta yine çok geride oynatıldığını gördüm. O kadar geride olunca hamle gücü azalıyor, Umut da yalnız kalıyor.

 

KARTAL’IN SiHRi TAKIM OLMAK

– Beşiktaş 35 puan ile lider. Ve çoğunu deplasmanda kazandı. Bu sene Beşiktaş’ın sihri nerede?
Takım olmakta. İyi bir hocada.

– Atiba’nın kırmızı kartı az yaşanan bir olay. Hakemle inatlaştı, ikinci sarı karttan gitti. Sizce kim hatalı?
Atiba hatalı ama hakemler de bazen çok kolay kızıyorlar. Kırmızı olmayabilirdi.

Erişilebilirlik Araçları