Ali Babacan Teke Tek’te Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlıyor – Teke Tek

Sorulmayanların sorulduğu, sadece gerçeklerin konuşulduğu ekran klasiği Teke Tek…
Başörtüsü tartışmaları, erken seçim iddialari, ittifakların geleceği, iyileştirilmiş, parlamenter sistem çağrıları, partisinin güncel meselelere bakışı ve hedefleri

Teke Tek’te DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: “Kongremizle birlikte 1 Temmuz’dan itibaren yapılabilecek bütün seçimlere girmeye hak kazandık. Teşkilatlanmamız rekor hızla gerçekleşti. Kadınlara ve gençlere özel önem veriyoruz”

“Kişi kişi bakarsanız kadromuz çok güçlü. Halk, zamanla tanıdıkça ne kadar değerli kişiler olduğunu görecek. İnsanlar yeni şeyler görmek istiyor. Yeni bir soluk getireceğiz” Teke Tek’te Ali Babacan, partisine gelen kadrosu zayıf eleştirilerini yorumladı

Teke Tek’te Ali Babacan: “2023’e kadar bu sistemin dayanmasını zor görüyorum. Şu anki yönetimin zihniyet yapısıyla bir hukuk reformu olacağına inanmıyorum çünkü yargının bağımsızlığına inanan bir zihniyet yok”

Teke Tek’te Ali Babacan: “Dengeleri idare etmek kolay değil. Devlet içerisindeki güç odaklarıyla mücadele ediyorduk. Benim dönemimde TÜİK gibi kurumlara asla müdahale olmadı. Başkasının talimat vermesine izin vermedim”

Teke Tek’te Ali Babacan: “İl il dolaşıyorum. İşsizlik, liyakat, yargının bağımsızlığı, ifade özgürlüğü, fırsat eşitliği bunlar en büyük sorunlar olarak gözüküyor. Fakat inanın çoğu kolay. Düzgün bir ekiple çok çabuk toparlarız”

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Habertürk TV’de Teke Tek programında Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı… Babacan, ekonomiden, hukuk reformuna, dış politikadan gündelik siyasete ilişkin görüşlerini anlattı. Türkiye’nin pandemi sürecini iyi yönetemediğini savunan Deva Partisi Lideri Babacan, meselelerin hallolması için önce hukuktan başlanması gerektiğinin altını çizdi…
Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı

“TEŞKİLATLARDA İKİ KRİTERİMİZ VAR”

Üye kaydında öncelikle ilk temas telefonlarla sağlanıyor. Türkiye’yi 18 bölgeye ayırıp, komisyon kurduk, teşkilatlanma başlattık. Telefon ve yüz yüze yapılan görüşmelerde kararlar verildi. Örgütlenme yereldeki arkadaşlarımızdan oldu. Sıhhatli oluşuyor, farklı kesimler bir arada buluşuyor. Türkiye’nin yarınları için bira araya geliyorlar. İki kriterimiz var bir tanesi iyi insan olacak, ikinci kriterimiz hangi işi yapıyorsa o işte iyi olacak. Avukatsa iyi olacak, çiftçiyse iyi olacak.

“BİZDE MECBUREN SİYASET YAPAN YOK”

Her ne kadar ağırlık siyasete yeni giren arkadaşlardan oluşsa da siyasi tecrübesi olan arkadaşlarımız da var. Siyasetin kirletmediği insan sayısı fazla değil Türkiye’de. Dolayısıyla o sayıyı az tuttuk. Diyelim ki 20 kişilik yönetim kurulunda 3 kişinin tecrübesi varsa bir süre sonra o tecrübe diğer arkadaşlarımıza yansımış oluyor. Parti kurmadan önce siyasi, sosyal, psikolojik açıdan araştırmalar yaptık. Orada gördük ki insanlar artık yepyeni şeyler görmek istiyor. Türkiye’nin önemli ihtiyacı olduğunu düşündük. Oradaki boşluğun doldurulması bizim için son derece önemliydi. Siyaseten ülkemize hizmet için arkadaşlarımızın tamamı burada. Her bir arkadaşımızın dışarıda başka alternatifleri var. Mecburen siyaset yapan kimseler yok Deva Partisi’nde.

“DİĞER PARTİLERDEN BİZE GELEN YOK”

Çok güçlü ama az tanınmış bir kadro. Bunların tanınması sadece vakit meselesi. Arkadaşlarımız tanındıkça, görülecek ki burada yepyeni ve çok iyi bir ekip var. Bu oluşmaya başladı, 9 ay geçti artık. Bizim çok önemli bir amacımız siyasete yepyeni, düzgün isimleri kazandırabilmek. Biraz daha zaman alacak ama biz buna uzun vadeli bir iş olarak bakıyoruz. Temelleri sağlam atarsak üzerine güzel bir bina inşa edebiliriz. Biz hiç diğer partilerden geçiş yapmadık. İstedik ki kendi özgün, siyasi kimliğimizi oluşturalım. Bir süre sonra kapılarımızı açacağız ama düzgün insan olmak kaydıyla. Her partide belli sayıda düzgün insanlar var. Zaman içerisinde olabilir. Milletvekillerinden, belediye başkanlarından, belediye meclis üyelerinden, parti genel merkezlerinden olabilir. Ama önce bir Deva kimliğini bir oturtalım. Hukuki süreci tamamlamış olduk, bize yakışan bir kongre yaptık. Bizim A planı teşkilatlanmamızı belli bir aşamaya getirip seçime girmeye hak kazanmaktı.

“HÜKÜMET HUKUK REFORMU YAPAMAZ”

Fatih Altaylı soruyor, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan yanıtlıyor.

Erişilebilirlik Araçları