Emekliye zam yok ama DHMİ’den YDA’ya 23 milyar var

Son zamanlarda Devlet Hava Meydanları İşletmeleri’ndeki (DHMİ) bazı rezaletleri, bazı rezil ilişkileri yazıyorum.

DHMİ’ye iş yapan, havalimanı işleten müteahhitlerden alınan 60 milyon liralık lüks daireler, lüks daireleri iki bürokrata veren firmanın (YDA) işlettiği Dalaman Havalimanı’nın kira bedelinde yapılan yüz milyonlarca dolarlık indirim, tasarruf genelgelerine rağmen tefriş edilen makam odalarına harcanan milyonlar, bu harcamaların ortalığa dökülen faturaları, tefriş edilen odaya niyeyse koyulan gizli kasalar.

Daha neler neler.

Odayı yaptıran bürokratın eşiyle birlikte yaptığı Barcelona gezisine ise hiç değinmiyor, en lüks otellerde kaldığı ve on binlerce dolarlık alışverişlerin yapıldığı DHMİ koridorlarında konuşulan geziyi anlatmıyorum bile.

Diyeceksiniz ki, yazıyorsun yazıyorsun da ne oluyor.

Değişen bir şey mi var, rezalet sürüyor, hatta yazdıkların terfi ettiriliyor.

Boşuna niye kendini harap ediyorsun.

O iş öyle değil.

Ben yazarım.

Tarihe kayıt düşerim.

Gün olur devran döner.

Düzen değişir, bakan değişir, birisi bunların hesabını sorar.

Bugün de yine tarihe kayıt düşülsün diye DHMİ’de yine aynı ekibin başının altından çıkan bir başka rezaleti ya da rezalet hazırlığını yazacağım.

Belki biliyorsunuzdur, daha önce Milli Gazete ve Birgün Gazetesi de yazdı, hani şu Cumhurbaşkanı’nın satış mağazalarını ucuz diye övdüğü Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği var ya, çiftçilere para kazandırmak için kurulan.

Bu birliğin Ankara’da bir arazisi vardı.

Bu araziye DHMİ bürokratları ile son derece içli dışlı olan YDA İnşaat kat karşılığı iki adet kule yaptı.

Sonra da arazinin sahibi Tarım Kredi Kooperatifleri ile davalık oldu.

Çünkü arazide emsal artışı sağlamış, ancak artan emsalden arazi sahibine pay vermemişti. Olayın duyulması üzerine gazeteler haber yapmış, Tarım Kredi Kooperatifleri de dava açmak zorunda kalmıştı.

DHMİ’de YDA ile son derece içli dışlı olan ve YDA’dan milyonlarca liralık daireler alan grup şimdi bu iki kuleyi de DHMİ Genel Müdürlük Binası yapmak üzere satın aldırıyorlar.

Hem de 750 milyon dolar bedelle.  Yani 23 milyar 250 milyon TL’ye.

Hani şu emekliye maaş vermek için bulunamayan parayla.

DHMİ içinde dahi eleştirilen bu konu ile ilgili DHMİ’nin “lüks odacısı” M.G. “Bakan Bey istiyor” diyor hatta “Değer tespitini yaptırdığımız firma da bakan beyin akrabası” diye fısıldıyormuş.

Kim istiyor, kim alınsın diyor, değer tespitini kim yapıyor, ben bilemem.

Benim bildiğim şudur.

DHMİ’deki iki üst düzey bürokrata Ankara’daki sitesinden iki lüks daire veren YDA, önce Dalaman Havalimanı’nda bazı bölümleri kullanmadığını öne sürerek büyük toplamda devleti yüz milyonlarca dolar zarara uğratacak bir kira indirimi aldı.

Şimdi de Ankara’da Tarım Kredi ile davalık olduğu iki kuleyi 23 milyar TL’ye DHMİ’ye satıyor.

Siz de enflasyonla mücadelede devletten de katkı ve maaşlarınıza az da olsa düzeltme bekliyorsunuz değil mi!

Daha çok beklersiniz!


Ebubekir Şahin ailece sabah programı izliyor mu!

Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, televizyonlarda yayınlanan dizilerden şikayet ederek “Eşimle kızımla dizi izleyemiyoruz” demiş.

Beyefendi, zevkinize karışamam ama sapık supuk diziler izlemeye meraklı iseniz tabii ki, eşinizle ve özellikle de kızınızla birlikte ebette izleyemezsiniz.

Eşinizle ve kızınızla televizyon izleyeceğiniz zaman iktidarınıza yakın kanallarda ki, öyle olmayan kanal pek yok, ve hatta TRT’de izleyebileceğiniz pek çok dizi var.

Birlikte onları izleyin, sonra kendi zevkinize uygun dizileri yalnız başınıza izlersiniz.

Şimdi diyeceksiniz ki, ‘Ben onu demek istemedim”

Bal gibi de onu demek izlediniz.

Yoksa para ile abone olunan, izlemek için insanların para ödediği ve bu yüzden de farklı içerik sunmakta olan bir yayın platformunda yayınlanan diziden, programdan size ne…

Mesela ben o platformların hiçbirine abone değilim.

Ne olup bittiği de beni hiç ilgilendirmiyor.  

Ve RTÜK Başkanı Ebubekir Bey, size bir şey sormak istiyorum.

Sabah programlarını izleyebiliyor musunuz?

Mesela son derece muhafazakar görüntülü giysiler içindeki kadınların konu komşu ile ya da diğer akrabalar ile yaptıklarını ve yattıklarını ballandıra ballandıra anlattıkları ve kimin eli kimin cebinde türü bu muhafazakarlığın anlatıldığı sabah programlarını kızınızla ve eşinizle izleyebiliyor musunuz?

Ya da AKP’li bir milletvekilinin sahip ve yönetici olduğu bir televizyon kanalında sonucunun “yüzünüze taze sperm sürmeyi” tavsiye ettiği programları ailece “beğenerek” mi izliyorsunuz?

Merakımdan soruyorum Ebubekir Şahin Bey.

Bir tür anket yapıyorum.


NE ZAMAN İNSAN OLURUZ?

Enflasyonla mücadele, itibardan tasarruf edemeyenlerin çalışana ve emekliye eziyet etmesi anlamına gelmediği zaman.

Erişilebilirlik Araçları